LUU

Lokale Uddannelsesudvalg

ZBC har nedsat flere lokale uddannelsesudvalg og refererer endvidere til faglige udvalg.

Udvalgene rådgiver bestyrelsen, skolen og uddannelsesområdet, som uddannelsesudvalget refererer til. Derudover fungerer de lokale uddannelsesudvalg som de faglige udvalgs forlængede arm på lokalt niveau.

Da ZBC er praktikcenter, er der ligeledes nedsat et praktikcenterudvalg.

Se referater fra De Lokale Uddannelsesudvalg.

LUU - Kontoruddannelsen, Handelsuddannelsen, Salgsassistent, Eventkoordinator og finansuddannelsen

Udvalget, der varetager grund- og hovedforløb inden for erhvervsuddannelserne samt arbejdsmarkedsuddannelserne

Formand: Lotte Høgh - HK Handel 

Benedicte Drejer - HK Privat 

Torben Burholt - HK

Louise K. Aabo, Næstved Kommune - Det offentlige

Peter Bøving, Damcos A/S - Dansk Industri

Micki Høyer Hansen, Kvickly Haslev - Dansk Erhverv

Benjamin Rasmussen, Bilka Næstved - Dansk Erhverv

Tilforordnede fra ZBC:

Uddannelsesdirektør Glenny Hansen

Kursuschef Annette Farnov

Uddannelseschef Martin Lasse Hansen Sieben

Praktikcenterchef Morten Lynnerup Christensen

Underviser Merete Helms

 

LUU - Elektronik & Svagstrøm, Data & Kommunikation og Radio/TV Frontline supporter

Formand René Pedersen, Dansk Metal

Lars Petersen, Dansk Metal

Thomas Ellegaard, Dansk Industri

Per Nørreslet, EUC-Sjælland

Søren Bæk, Selandia

Lotte Cecilie Munch Nielsen, Praktikpladskonsulent, ZBC

Karen Nørgaard, Områdeleder/sekretær, ZBC

LUU - Ernæringsassistent

Specialekonsulent Dorte Theibel Østergard, Roskilde Kommune

Ernæringsteknolog Marlene Grube Hansen, Madservice Viby

Køkkenchef Hanne Jensen, Region Sjælland

Uddannelsesleder Birgitte Larsen, Region Hovedstaden

Regionsformand Rikke Kristensen, Kost- & Ernæringsforbundet

Køkkenassistent Regitze Reimar Pedersen, Madservice Kalundborg

Ernæringsassistent Karen-Marie Bøjer Rasmussen, Børnehuset Dommervænget

Elevrepræsentant Line Christensen, Danske Madhus Kram

Områdeleder Hanne Christensen, ZBC

 

LUU - Vaskeri

Thomas Gjørup, Delfin VASK A/S, Kastrup, DI

afdelingschef Benny Larsen, Berendsen, afd. Ålborg/Kolding, DI

Nynne Dujardin, De Forenede Dampvaskerier A/S, Kgs. Lyngby, DFD

Hans Lassen Christensen, Region Sjælland, Koncernservice Vask, Holbæk, Danske Regioner

Christa Bech-Hansen, Victor Vask Bornholm, 3F

May Britt Larsen, Syddanske Vaskerier, 3F

Flemming Kjølstrup Jensen, FOA

 

LUU - Konditor

Arbejdstager:

Linda Jerfort

Krista Hansen, NNF

 

Arbejdsgiver:

John Jønsson, Johns Kagehus

Mette Søgaard, Konditorlauget

LUU - Bager

Arbejdstager:

Claus Skriver

Lone Krydsfeldt, NNF

 

Arbejdsgiver:

Kim Johansen, Guldbageren i Sakskøbing

Rene Lytje, Bageri Diget

 

LUU - Slagter

HR-konsulent Lotte Lind Holm, Danish Crown (DI)

Tillidsmand Brian Vestergaard, Danish Crown

Skuemester Lisbeth Andersen, NNF

Driftsleder Hans Karpinski, Danish Crown

Kvalitetsinspektør Ole Bonde Johansen, Tican (DI)

Uddannelseskonsulent Eskil Holten Haargaard, Industriens Uddannelser

Slagtermester René Dupont, ZBC

Overlærer Anders Mogens Christensen, ZBC

 

 

LUU - Gourmetslagter

Slagtermester Karsten Andersen, Slagtergården

Slagtermester Christian Maltesen, Slagter Maltesen

Slagtersvend Carsten Christensen

Tillidsrepræsentant Flemming Harding Bengtsen, NNF

Slagter Kim Mikkelsen, NNF

Uddannelseskonsulent Eskil Holten Haargaard, Industriens Uddannelser

Slagtermester René Dupont, ZBC

Lærerrepræsentant Vagn Dalgaard Jensen, ZBC

 

 

LUU - Sikkerhedsvagt

Formand Peter Jørgensen, VSL (formand)

HR- og udviklingschef Laila Madsen, Securitas (næstformand)

Fællestillidsrepræsentant Lars Ritz, Securitas

Tillidsrepræsentant Linda Taylor, Dansikring Direct

Projekt-/Kvalitetsleder Michael B. Larsen, G4S

Sikkerhedschef Flemming Nielsen, Københavns Rådhus

Direktør Henriette Fjord Klement, LF Vagt

Uddannelseschef Lisbeth Aae Jeppesen, ZBC

Uddannelseskonsulent Gry Wallin, ZBC

Faglærer Jan Haurholm, ZBC

Elevrepræsentant Jens Engelharth Hansen, ZBC

 

 

LUU - Serviceassistent

Erhvervsserviceassistent Elene Munkholm, FOA Køge

Tillidsrepræsentant Anders Berg-Munch, Roskilde Sygehus

Faglig medarbejder Gitte Nielsen (formand), 3F Roskilde

Cleaning Excellence træner Anne Marie Reith (næstformand), ISS (DI)

Rengøringschef Ulla Høgh Rasmussen, Holbæk Sygehus

Rengøringsleder Lene Johnsen, Region Sjælland

Serviceassistentelev Maja Camilla Andersen, Koncernservice, Intern service Holbæk

Uddannelseschef Lisbeth Aae Jeppesen, ZBC

Uddannelseskonsulent Gry Wallin, ZBC

Faglærer Lis Schou, ZBC

 

"LUU" - Urmager (Det Faglige Fællesudvalg)

Peter Toft, Urmagernes Arbejdsgiverforening

Erik Farup, Urmagernes Arbejdsgiverforening

Dorrit Iversen Urmagernes Fagforening

Keldor Skov Urmagernes Fagforening

Poul Frank Sørensen, Urmagernes Fagforening

Anette Pedersen – Urmagernes og Optikkernes landssammenslutning

Klaus Heine Helstrand, Den Danske Urmagerskole ZBC

LUU - Tarmrenser

Preben Jørgensen, DAT-SCHAUB

Jens Koue, DAT-SCHAUB

Kim Kjær Jensen, NNF

Henrik Rafn, NNF

Henrik Kaspersen, DAT-SCHAUB

Eskil H. Haargaard, DI

Laurids K Jensen, DAT-SCHAUB

Ib Hedegaard, ZBC

René Dupont, ZBC